•  

     

 

 

 

 

 

 

 

Cagri-Merkezi

Diyarbakır Uçak Bileti

Diyarbakır Uçak Bileti

Diyarbakır, ilk medeniyetlere ev sahipliği yapmış tarih yönünden köklü bir geçmişe sahiptir. Diyarbakır, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Diyarbakır’ın tarihi yaklaşık olarak 9000’e kadar uzanmaktadır. Diyarbakır, tarihi ipek yolu üzerinde bulunduğundan yüzyıllar boyunca bulunduğu bölgede en önemli sanat, bilim, kültür, fikir merkezlerinden biri olma özelliğine kendisinde barındırmaktadır. Ticaret hayatıyla ön plana çıkan bu güzel şehir yılın her ayında rağbet görmektedir.

Diyarbakır, kendisine has kültürüyle, şahane yemekleriyle, tarihi eserleri ve farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan yapıtlarıyla ziyaretçilerini büyüleyen medeniyetler şehridir.
Zengin tarihi geçmişiyle Diyarbakır birçok medeniyetin izlerini taşıyan mimari eserleri bünyesinde barındırmaktadır. Tarihi eser yönüyle oldukça zengin olan bir şehirdir. 5,5 kilometre uzunluğa sahip ve 7-8 metre yüksekliğe sahip olan Diyarbakır surları, Çin Seddi’nden sonra dünyanın en uzun surları olarak tarihe geçmiştir. Şehri neredeyse dört bir yandan saran Diyarbakır Surları, şehrin en büyük simgesi aynı zamanda en etkileyici tarihi eseri olma özelliğine sahiptir. Tarihi surlar, Orta Çağlardan günümüze kadar gelebilmiş ve dış yüzeyinde yazıt ve kabartmalar bulunan nadide bir sanat eseridir. On Gözlü Köprü, Mardin kapısının üç kilometre batısında yer almaktadır. Bu köprü, Dicle Köprüsü, Silvan Köprüsü ve Mervanî köprüsü isimlerle de anılmaktadır. On Gözlü Köprü’nün tarihi 6. yüzyıla kadar dayanmaktadır.

On Gözlü Köprü, Diyarbakır’ın ihtişamlı ve etkileyici eserleri arasında yer almaktadır. Diyarbakır’ımızın bir diğer önemli değeri Gazi Köşkü olarak bilinen oysa asıl adı Semanoğlu Köşkü olan ve tarihi 15. yüzyılda Diyarbakır’da hüküm sürmüş olan Akkoyunlulara dayanır. Semanoğlu Köşkü Akkoyunlular tarafında yapılmıştır. 1. Dünya savaşında karargah olarak kullanılmış daha sonra 1935 yılında Atatürk’e hediye edilmiştir. Bu nedenle Gazi Köşkü olarak anılır. Bu coğrafyada yaşayan kavimlere ve tarihine kaynaklık eden Çayönü Höyüğü, orta çağdan kalıntılarıyla bu köklü tarihe ışık tutuyor. Bir köprü düşünün adına türküler yazılsın, hikayeler okunsun, yapısıyla ilkleri yaşatsın. Evet o köprü Malabadi Köprüsü. Dünya üzerindeki taş köprüler içinde kemeri en büyük muhteşem bir mimari. Tarihi Malabadi Köprüsü Diyarbakır’ın turistik sembollerinden bir tanesidir. Selçuklu ve Artukluların izlerini taşıyan kervansaraylar, köprü ve hamamlar da bu şehrin en önemli kültürel zenginlikleri arasındadır. Ayrıca Anadolu’nun en eski camilerinden Ulu Camii ve en eski medreselerinden Mesudiye Medresesi Diyarbakır’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Diyarbakır’da yeryüzü şekillerinden dolayı mağara turizmi de oldukça gelişmiştir. Diyarbakır çok zengin bir gastronomiye sahiptir. Yemek kültürüyle oldukça zengin olan bu şehir kırmızı et yemekleri yoğunlukta olsa bile ekser yemekler de bu yöremizde yapılmaktadır.
Bu kadar güzellikleri anlattıktan sonra bu güzel şehri görmeden olmaz. Diyarbakır ulaşım noktasından da oldukça elverişli bir konuma sahiptir. Diyarbakır’a Uçak, otobüs ve tren ile seyahat edebilirsiniz. İstanbul’dan, Ankara’dan, İzmir’den, Antalya, Trabzon, Adana, Elazığ, Kayseri ve Gaziantep’ten Diyarbakır uçak bileti alabilir Diyarbakır’a rahat bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Türkiye’nin dört bir yanından da bu muhteşem şehre otobüs bileti bulmak ta mümkün.
Diyarbakır uçak bileti veya otobüs bileti için sitemizde bulunan formda nereden nereye, tarih, kişi sayısı gibi boş yerleri doğru bilgilerle doldurarak Diyarbakır’a sefer düzenleyen uçak firmalarını ve Diyarbakır ucuz uçak biletlerini karşılaştırarak alabilirsiniz.